Túrázás a környékünkön

2021.05.15

ISMERJE MEG A KÖRÖS-SÁRRÉTET - TEGYEN EGY TÚRÁT KERÉKPÁRRAL, GYALOG, VAGY AKÁR KAJAKKAL

BÉRELJEN KERÉKPÁRT TŐLÜNK

A kerékpáros túra Füzesgyarmatról indul a Berettyó gáton át Szeghalomra és vissza kerékpárúton Füzesgyarmatra. 

A túra útvonala kb. 28 km. Közepesen nehéz. 

Időtartama: 2-3 óra

Kerékpárkölcsönzés: Mátyás Vendégház, Füzesgyarmat, Mátyás u. 21/a

Túránk kiindulási pontja a Kiskastély Fogadó (Kossuth u. 88/a), ahol lehetőség van kerékpárt bérelni is. A helyszín könnyen megközelíthető autóval, busszal és vonattal egyaránt. Füzesgyarmaton a Kossuth utcán kerekezve az első látnivaló a Szitás Erzsébet Képtár, ahol a névadó művésznő állandó kiállítását tekinthetjük meg. A város központjából a Széchenyi utcán haladva jobbra a Simonyi utca 1. szám alatt találjuk a Csánki Dezső Helytörténeti Egyesület által működtetett Tájházat. A XIX. század végén épült kisgazdaházban a Sárrét népi életét bemutató helytörténeti kiállítás mellett emlékszobát kapott a település jeles parasztköltője, Hegyesi János és látható itt egy kovácsműhely is. A lakóház első szobája az 1950-es éveket idézi. Többi helyiségben régi használati tárgyakat, eszközöket és a település történetére vonatkozó dokumentumokat állítottak ki. 

A Simonyi utcáról visszatérve a Szabadság térre láthatjuk a bányászok védőszentjét ábrázoló Szent Borbála szobrot, valamint egy ritkaságnak számító neobarokk stílusú kutat. A Baross utca 1/1. szám alatt megérkezünk füzesgyarmat legújabb látványosságához Galambos Sándor hintókészítő műhelyéhez. A Baross utcai műhelyben készülő hintók már eljutottak a világ minden tájára.

A Szabadság térről továbbhaladva a Mátyás utcán elhagyjuk a települést. A helységnévtáblától néhány száz méterre a Gergely- és a Németh tanyákat elhagyva a Darvas felé vezető műúton haladunk tovább egészen a vargazugi gátőrházig. Jobbra fordulva a Berettyó-gáton kerekezünk tovább Szeghalom felé. Innen széttekintve messzire ellátunk, utunkat jobbra halastó, művelt szántók, lucernások, legelők, erdők, facsoportok szegélyezik, balra a folyó látható.

Természetvédelmi szempontból is értékes a hosszúi erdő. Telepített vízparti erdő, (fenyővel elegyes szlavón tölgyes), melynek madárvilága és aljnövényzete értékes ritkaság. Ilyen a védett lappantyú, az erdei pinty, a citromsármány és a barát poszáta. A fenyvesben karvaly és egerészölyv költ. A folyó közelsége párásabb klímát biztosít egyes páfrányféléknek, tavasszal virít a nyúlánk sárma, és néhány orchideaféle, így a békakonty, a fehér- és a kardos madársisak.

A gáton kerékpározva jellegzetes alföldi hangulat ragadhat el minket, ha hallhatjuk a sordély, és a mezei pacsirta énekét, vagy a mezei tücskök muzsikáját.

Szeghalomra beérve a hídnál jobbra fordulva menjünk végig a Kossuth utcán a Szabadság téri park jobb oldalán látható a katolikus templom kertjéig. Itt található a környék egyetlen fatornya. A helyi születésű Tildy Zoltán (egykori köztársasági elnök) nevét viselő főutcán a 14. szám alatt találjuk a Sárréti Múzeumot, ahol színvonalas kiállítások várnak ránk. Szemben láthatjuk az egykori szálloda és úri kaszinó épületét, melyben ma iskola, és civilház működik.

A Mundérba bújt történelem című tárlat a Tildy Zoltán utca és Ady Endre utca kereszteződésénél a volt fiú kollégium épületében tartogat meglepetést. Túri János, fiatal tűzoltó magángyűjteménye minden elismerést megérdemel. Az évi 3000 látogató rengeteg egyenruhát, fegyvert, felszerelést, kiegészítőt, kitüntetést, rangjelzést láthat a világ minden tájáról. A tárlatvezető nagy szakértelemmel és elhivatottsággal mesél minden egyes darabról a látogatók örömére.

A református templom mögött emléktábla jelzi az utolsó sárréti boszorkány perének és megégetésének emlékét.

Szeghalom nevezetességei után megfordulunk és visszamegyünk a Tildy, majd Kossuth utcákon, és rátérünk a Szeghalmot Füzesgyarmattal összekötő kerékpárútra.

Az út bal oldalán természetvédelmi területet jelző tábla mutatja a szeghalmi Kék-tó helyét. Főként esőzések után érdemes itt megállni és körbenézni. Sajnos a terület állandó vízutánpótlás nélkül maradt, így hajdani népes vízi világának nyomai is alig láthatók. A réti madarak azonban megmaradtak, kakukk, kék- és vörös vércse, búbos banka, mezei pacsirta, az elhagyott szarkafészkekben erdei fülesbagoly költ ezen a területen. A növényritkaságok közül sárgul a mocsári nőszirom, a gyepen és csatornaparton magyar zsálya, bókoló bogáncs, védett nyúlánk sárma, macskahere található.

Ennyi látnivaló és kerekezés után meglehetősen fáradtan érkezünk vissza a Kastélypark Fürdőhöz, ahol kipihenhetjük magunkat.

Itt egy rövid videós ismertető.

© 2021 Gali Mónika - turisztikai élmény-szakértő;
e-mail: matyas21vendeghaz@gmail.com
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el